Zadanie

Jordánske hlavné mesto Ammán leží na juhovýchod od tohto izraelského prístavu (5) --- čo nasleduje po bode, priamke a rovine (8) --- slovenský preklad slova „altius“ v olympijskom hesle (6) --- farba, ktorú spôsobuje melanizmus u niektorých jedincov rodu Panthera, obzvlášť leopardov a jaguárov (6) --- horská liečivá bylina, ktorej názov je doslovným prekladom latinského „panacea“ (7).

Prežil biblickú jamu levovu (6) --- optická pomôcka, ktorú vynašiel český chemik s krstným menom Otto (9, 7) --- moskovský aj trnavský športový klub (7) --- žltočervené farbivo, ktoré vo vtipe programátor odmieta so slovami „počkám si na plnú verziu“ (11, píš spolu) --- slovenský zápis pôvodného japonského názvu huby, lat. Lentinula edodes, u nás odborne nazývanej húževnatec jedlý (6).

Istanbul, zast. (14) --- proti čomu bola verejnosť v názve bývalej politickej strany (7) --- čo sú napr. Titania a Amaltea (7) --- kedy sa nohami stiera rosa z koľají (4) --- náš mesiac, v ktorom prebehla a následne sa oslavovala sovietska socialistická revolúcia (8).

Integrovaná súčasť moderných multifunkčných tlačiarní, určená na prevod tlačených materiálov späť do digitálnej podoby (6) --- hlavné mesto, ktoré leží najbližšie pri známom kazašskom kozmodróme (7) --- súčasť pokrmu, ktorá bola v anglickom preklade slovenského menu nazvaná, doslovne citujem, „with Sky“ (6) --- ako by muž nazval okrovú farbu (11) --- spoločnosť, ktorá v roku 1873 otvorila v Rotterdame svoj druhý pivovar a dnes je najväčšou európskou sieťou pivovarov (8).

Už vyše desať rokov platí, že tento šport pestuje väčšina z top 10 najlepšie platených športovkýň na svete (5) --- cyberpunkový film z roku 1995 natočený podľa rovnomennej knihy, v hlavnej role s Keanu Reevesom (6, 8) --- cintorínom inšpirované profesionálne meno významného amerického wrestlera, po rekordnej 30-ročnej aktívnej kariére v roku 2022 uvedeného do siene slávy (3, 10) --- rovesník dnešného primana na inej škole (7) --- podzemné chodby a miestnosti slúžiace ako pohrebiská, napríklad pod stredovekými hradmi alebo v okolí Ríma (9).

Futbalista, ktorý často strieľa góly, aj delostrelec (8) --- provensálske zeleninové jedlo aj film, v ktorom hrá potkan Remy (11) --- americký štát pomenovaný po francúzskom kráľovi (9) --- palác, po ktorom je pomenovaná v ňom podpísaná zmluva, ktorá ukončila prvú svetovú vojnu a okrem iného určila budúce československé hranice (7) --- slovo najčastejšie videné za slovom Alcoholics (9).

Generické označenie operačnej techniky využívajúcej jemné chirurgické nástroje a operačný mikroskop, používanej napr. pri zošívaní mäkkých tkanív, nervov a krvných ciev (14, ch=2) --- priezvisko francúzskeho surrealistického básnika, ktorého najvýznamnejšia báseň, publikovaná v roku 1912, je pásmom predstáv spájaných technikou voľnej asociácie (11) --- veľký aténsky futbalový klub, používajúci rovnaké tímové farby ako viedenský Rapid (13) --- zmenšená verzia digitálneho obrázku používaná ako rýchly náhľad (9, angl.) --- v posledných rokoch počtom prepravených zákazníkov najväčšia aerolinka v Európe (7).

Hlavné smery lineárneho zobrazenia, tiež nazývané vlastné vektory (12, cudz.) --- česká dráma z roku 1937, v ktorej záhadná choroba zachváti celý svet (4, 5, čes.) --- ten, z koho si robí srandu vtip „the difference between a bull and an orchestra is that a bull has horns in the front and an asshole in the back“ (8) --- štát, v ktorom leží mesto Ulm aj rieka Neckar (7) --- miestnosť, v ktorej zasadá parlament, a prenesene tiež označenie pre samotný poslanecký zbor (8).

Diskusia

Diskusia je uzatvorená a nie je možné vkladať nové príspevky.

Danka (Petrželův sen)

23. máj 2022 14:39

Tento twist na klasickú áno/nie binárku v texte sa mi veľmi páčil. Skoro som si až hovorila, či ho nie je škoda v nápovedách.