Na dedine, tam to žije! Na jednej adrese často býva hneď niekoľko kompletných rodín. Čo si ktorá myslí o polohe checkpointu?
(Dlho som nevedel, čo písať ako posledné, ale zrazu prišla inšpirácia: ozvalo sa mi v hlave „Nechaj ma viesť tvoju ruku, vyplníš to jedna báseň, bude to epické!“)
Pre inšpiráciu tu pre vás máme obrázok.
A ak sa vám zdá, že tej inšpirácie máte na vyplnenie riadku nejak málo, možno vám na konci nejakú ďalšiu poskytne tá správna múza.
Tak smelo do toho. Komu sa nelení, tomu sa na checkpointe zelení!
Na dedine naozaj žije na jednej adrese veľa rodín: okrem ľudí aj všelijaké dedinské zvieratká. Do každého riadku vpíšeme jednu takúto rodinu.
Okrem základných samec-samica-mláďa naše riadky obsahujú ešte dva pojmy. Realita života na dedine je, že občas sa nejaké zvieratká aj kastrujú, naše rodinky teda obsahujú aj názov kastráta. No a zadanie navyše radí, že na konci riadku treba nechať múzu Calliopé, nech vedie vašu ruku. Z prvej šifry si pamätáme, že Calliopé namiesto zvieratka píše jeho domček (a zároveň nám to pri správnej interpretácii tohto hintu potvrdí, že my dovtedy píšeme zvieratká).
Použité rodiny:
Kľúčové pre druhý krok šifry sú dve pozorovania: Prvým je, že v každom riadku je farebných presne deväť písmen. Druhým je, že použité farby sa odkazujú na populárnu slovnú hru Wordle („slovný logik“): sivé písmená v tajničke vôbec nie sú, zelené sú na správnom mieste a žlté v tajničke sú, ale niekde inde. Hľadáme teda deväťpísmennú tajničku a každý riadok nám o nej niečo hovorí. („Čo si ktorá [rodina] myslí o polohe checkpointu?“)
Keď už robíme tú správnu vec, riešenie druhého kroku šifry by malo byť rozumne odhadnuteľné aj s neúplne vyplnenou tabuľkou z prvého kroku. Tajnička je ZŠ Rusovce.
Posledná šifra pred checkpointom má odmeniť tímy, čo si sem ešte prinesú mince na nápovedu, takže sme sa ju snažili nastaviť tak, aby bola riešiteľná aj bez mincí, ale aby bol poznateľný rozdiel medzi jej všetkými tromi verziami (teda s nápovedou nech je výrazne ľahšia ako bez nej, ale stále dostatočne netriviálna).
My sme mali v predposlednom riadku:
pes - fena - fešák (pozdravujem Škrečka a Katku) - šťeňa - búdka (áno, búdka je pre vtáky, psy majú búdu)
Zároveň sme tam mali slová prasa a maštaľ. Aj keď sme vedeli princíp, nebolo jednoduché trafiť slová tak, ako si to autor(i) predstavoval(i).
Žiaľ, Wordle nám nenapadlo. Asi by to potom už šlo vylúštiť aj s niektorými chýbajúcimi či chybnými písmenami.
Posledný riadok nás skôr zmiatol ako nám pomohol (aj my sme sa to najprv snažili rýmovať).
Inak je to veľmi pekná šifra s dobrými nápadmi, ale zopár hintov v zadaní naviac, ktoré by "viedli našu ruku", by nebolo na škodu.
Škoda, že sme sa sem nedostali. Vždy som túžil v nejakej šifre použiť slovo CHŇUP.
Bez nápovedy to malo dve slabiny: Posledný riadok prebil jemný hint z prvého a furt sme sa pokúšali napasovať do kolóniek nejakú epickú poéziu. A fakt neviem, ako sme si mali domyslieť rodinného eunucha. S nápovedou to išlo, ale stále to bol level "celkom ťažká šifra". (Vďaka Tomimu, že luskol poslednú nápovednú šifru a mohli sme nápovedu zobrať.)