Zadanie

Diskusia

Diskusia je uzatvorená a nie je možné vkladať nové príspevky.

Aleš (Fušienky)

24. máj 2022 14:30

Mně se tohle teda nijak zvlášť nelíbilo. Zejména proto, že se na šifrovačce, kde se berou deady, je docela zrádný použít informace z jedné z šifer, zvlášť pokud se ukázala jako těžká.

Ale tak nějak celkově mi to nepřijde moc dobrý. Že to je nějaký Scrabble, to je jasný, ale co s tím? Má se použít šifra 8, nebo naopak, šifra 8 už je v zadání použitá a nějak se do ní mají použít ostatní zadání? Je to přece jenom přechodové stanoviště a nějakou takovou srandu můžu od orgů čekat -- tady jsem se dost spletl v odhadu "buď se použijí všechny předchozí šifry, nebo žádná".

Na šifře 8 je hromada čtverečků, který tak trochu vypadají jako písmena ze Scrabblu, ale vůbec to nejsou písmena ze Scrabblu. Místo nich se použije pár náhodných slov, které pro člověka, co si vzal dead skoro rovnou, nic neznamenají, nebo si jich nemusel všimnout (navíc je nemusel mít správně, pokud neměl řešení). A vzít si dead je vlastnost Brieždenia, takže je s tím potřeba z organizátorské strany počítat. Čekal bych, že pokud se bude něco ve hře recyklovat, tak je to nějakým způsobem zajímavé, ale tohle (nábytek) tam prostě jen bylo.

Jožtek (Na hlave máš patkaň)

23. máj 2022 22:38

Podarilo sa nám prísť skoro na všetko:
- Vyzerá to ako Scrabble, lebo číselká, tabuľka a farby
- Chceme tam postupne doplňovať slová ako pri Scrabble. Na základe toho nejako prečítať tajničku (zo získaných bodov alebo
- Mnozinu, ideálne postupnosť, slov chceme odniekiaľ získať
- ŠIFRÄ bolo na 8ke, tak to chceme eventuálne využiť (aj keď by to mohol možno byť len joke orgov).
Teraz spätne celkom súhlasím, že nábytok z 8ky mi pride ako fajn voľba. No hlavne toto pozorovanie nás od toho odrádzalo: Hneď na začiatku sme si všimli, že to bude súvisieť s 8kou a keď si uvedomíme, že ide o Scrabble, tak priamočiare uvedomenie je "Aha, tu mame scrabble písmenká, tieto máme použiť." To nám aj celkom dávalo zmysel, lebo to vie byť pekný utvrdzujúci faktor v tom, že aké slová tam dávať. Preto sme ani moc neuvažovali nad nábytkom, lebo sme už z 8ky vedeli, že ten na tie písmenká rozhodne nevychádza. Tie písmenká v 8ke nám prišli strašne mätúce. Dať nám hrať Scrabble a podhodiť nám sadu písmeniek, ktorá sa vôbec nevyužije? :(
Tu nám podľa mňa uškodilo skipnutie 8ky. Ak by sme ju vyriešili, tak informácie z jej riešenia o tom, čo sa ako využilo, v čom bola aká voľnosť, by nám pomohli. Tiež sme nie úplne vedeli, čo za nábytky to sú, hlavne ten prvý: linileum? podlaha? parkety? koberec? O koberci som dokonca na 8ke vyhlásil, že nedáva až tak zmysel, lebo by tam mal tie oné (plápolajúce icíky:D). Plus sme boli ešte zdeformovaní z 8ky, kde sme sa ten nábytok snažili kadejako pomenovať, nech to fitneme na tie písmenká. Keď som si to teraz skúsil, išlo to celkom ľahko a aj tak, ako sme si asi predstavovali, ako tie slová pôjdu. Podľa mňa, ak by niekto z nás napísal len koberec do tej šifry, tak by sme sa už rozbehli. Tu vyzdvihujem, že sa mi tam aspoň nepodarilo napasovať nejaké iné pomenovania.
Na začiatku som si pri tejto šifre pomyslel, že to bude jedna z tých epických, kde sa využije predošlé stanovište, tak som rád, že sme aspoň to odhalili. Pokazili mi to hlavne tie písmenká z 8ky, ktoré sa nevyužili a boli mätúce. Ale aspoň sme si riešenie užili a budeme spomínať na blbosti, čo sme tu povymýšľali.

mišof (Organizátor)

22. máj 2022 18:11

To prvé je OK a má popis oboch tých verzii o ktorých som hovoril ja (tá druhá je popísaná v tom rámčeku dole). To druhé, čo si našiel, je nejaký náhodný odpad, tie nesediace body pre K a L sú skoro určite autorom ručne spravený preklep. Fakt nepoteší naraziť na zlý zdroj dát, obzvlášť keď je človek pod časovým tlakom :/

Index (Spící volové)

22. máj 2022 18:02

@Misof: Já našel https://hramescrabble.sk/pravidla/pismena.htm a http://iskra.sk/duurko/hry/scrabble/scrabble.htm. Oboje má Ä za 10, jedno má K a L za 1, druhé za 2.

mišof (Organizátor)

22. máj 2022 17:45

@Index to 2) je ale práve vyriešené napríklad aj tým Ä, tá verzia, čo sa nepoužíva na turnajoch, má Ä za 8.

Index (Spící volové)

22. máj 2022 17:41

Měli jsme během té chvíle co jsme na to koukali tyto nejistoty:
1) Co s ŠIFRÄ, které dává 25?
2) Našli jsme dvě různé bodování slovenského Scrabble.
A z toho už jsme to nedomlátili.