Zadanie

Zadanie vo formáte pdf.

Diskusia

Diskusia je uzatvorená a nie je možné vkladať nové príspevky.

Aleš (Fušienky)

24. máj 2022 14:40

V šifrovacích pomůckách Chlýftýmu je polák s Ch, protože ho má autor radši.

mišof (Organizátor)

23. máj 2022 10:53

@Kesy Príde mi, že tak či tak treba u poľského kríža vždy špecifikovať, ktorá verzia sa berie, keďže obe už boli na hrách dosť často použité. Verzia s CH je určite lepšia voľba vo vákuu, ale na šifrovačke, ktorá má niekoľko iných šifier kde CH sú dve písmená už ani jedna možnosť nie je ideálna. Prišlo mi jemne krajšie mať CH ako dve písmená (konzistencia v rámci šifrovačky a tiež to je prirodzenejšie čakať u normálnej krížovky), ale bolo to tak 55-45. Keby som tú šifru vyrábal inú noc, možno je to naopak :) Ale každopádne som čakal, že s príslušnou poznámkou kurzívou by obe možnosti tímy, čo sa dostanú na kolečko, zvládli bez prílišných nepríjemností.

TrePe (TrePe tím)

23. máj 2022 10:43

Myslim to, ze "standardne" sa v polskom krizi dava bodka na poziciu pismena, nie 0, 1, 2 bodky (ako v "hebrejcine"). https://www.pruzkumnik.cz/praxe/sifry/tabulky.html
Niezeby to bol nejaky problem, len ze by to asi bolo dobre spomenut v rieseni. Alebo teda v diskusii, cize done ;)

Kesy (Petrželův sen)

23. máj 2022 10:34

Vedeli sme, že hľadáme nejaké kódovanie, ktoré dáva zmysel aj po otočení o 90, prípadne 180 stupňov. Je tam nekonečno referencií na Poľsko a je to krížovka. To samozrejme bude semafor (facepalm). Za mňa strašne pekná šifra.

@TrePe - Mišof písal, že Y je bez bodky a Z s bodkou. Žiadna hebrejčina, naozaj sa ten poľský kríž len otáča (presnejšie, reprezentácia písmena v poľskom kríži sa otáča)

@Mišof - bol dôvod použiť poľský kríž bez Ch? Je pravda, že v pomôckach od Chlýftýmu je len s Ch (v Puzzlehunt assistant sú oba). Skúsený tím poznámka o tom, že CH sú dve písmená možno nakopne, ale tímu, ktorý tieto veci nemá v šifrovacej pamäti, to skôr nepomôže

TrePe (TrePe tím)

23. máj 2022 5:44

Aha, a este hovoris ze s bodkou Y, bez bodky Z, t.j. vyzera, ze to kombinujes s "hebrejcinou". Je to ozaj nejaky "standardny" velky polsky kriz? Jasne, ze ti v kombinovani s "hebrejcinou" nic nebrani, len sa nic taketo v rieseni nespomina.

TrePe (TrePe tím)

23. máj 2022 5:37

O velkom polskom krizi bez ch som sa teda prave dozvedel (najprv som si myslel, ze to Ch len vyhodim, nie, ze sa to cele poposuva). Ani v Chlyftym pomockach ani v manuali Tmou sa take nespomina. Good to know.

mišof (Organizátor)

23. máj 2022 0:02

Bodky sa tiež používajú, nie je tam žiadna nejednoznačnosť. Toto konkrétne písmeno je v tajničke Y. (Veľký poľský kríž bez ch má vpravo dole bez bodky Y, s jednou bodkou Z.)

TrePe (TrePe tím)

22. máj 2022 23:44

Ok, a pri citani riesenia to bude pravy dolny roh, cize X, Y, alebo Z? T.j. bodky na urcenie konkretneho pismena nepouzivame?

mišof (Organizátor)

22. máj 2022 23:30

Keď máš zadanie otočené tak ako tu, píšeš tam G, teda takéto: |_ (pravý horný roh). Keď si zadanie natočíš tak, aby si normálne čítal indíciu pre Auschwitz, tak toto uvidíš ako _| (ľavý horný roh, teda A).

mišof (Organizátor)

22. máj 2022 23:27

Upresnítko začína tým, že "CH sú dve písmená". To okrem iného v skutočnosti aj upresňuje, ktorá verzia poľského kríža sa používa (veľký ale bez ch).

TrePe (TrePe tím)

22. máj 2022 23:18

Mozete prosim pre pomalsich vysvetlit, ako sa "pekne" krizuju napr. GYNEKOLOG a AUSCHWITZ? Hovori sa tu o velkom polskom krizi? Vdaka.